Byznys za miliardu se dělá stejně jako ten za deset tisíc, říká známý český podnikatel David Snášel
Icon 22. 03. 2019
Na našich stránkách se s ním potkáváte pravidelně a mohlo by se zdát, že možná už není o čem psát. U Davida Snášela to ale neplatí. Podnikatel, který miluje výzvy, čerpá energii z buddhismu a velké obchody uzavírá i na dovolených, udělal od posledního rozhovoru pro Business Animals opět veliký skok. Pro mnohé se stává inspirací a jiní nad jeho tempem kroutí hlavou. Už brzy asi nebude existovat odvětví, ve kterém by David nepůsobil. Tak Davide, co je nového?

 

S Davidem jsem se sešla v Esce, kde mi prozradil, že má narozeniny. A podle toho, kolik aktivit a schůzek měl na ten samý den naplánováno, to na velkou oslavu nevypadalo. Při letmém pohledu na jeho barevný, ručně vyráběný diář, bylo evidentní, že dlouhé dny plné schůzek a práce jsou Davidovou doménou. Není se ale čemu divit. Naposledy nám David vyprávěl o založení Evropsko-Ázerbajdžánské obchodní komory, a také o skvělém obchodu, který se mu povedlo domluvit. Ten zajistil společnosti Czechoslovak Group montování Tatrovek ve městě Ganja.

Davide, jak se spolupráce v Ázerbájdžánu rozjela a pokračujete v ní dál, nebo jste se posunul jinam?

Ázerbájdžán je teď pro obchod velice atraktivní, a proto přichází stále více firem, které mají o tento trh zájem. My Evropsko-Ázerbajdžánskou obchodní komoru dál rozvíjíme, a také firmy, které jsou na ni navázány. Kvůli technickým problémům se nám výroba trochu opozdila, ale už se brzy rozběhne. Já sám jsem se tam byl podívat na konci minulého roku.

Kromě Ázerbájdžánu mám ale další aktivity, které zahrnují energetiku, organizaci akcí a koncertů, reklamu, a do toho také investuji do nových startupů. Takže nezpomaluji (smích).

Firem a aktivit máte opravdu hodně. Jak zvládáte celkový přehled?

Cítil jsem už delší dobu, že potřebuji všechny své společnosti nějakým způsobem sjednotit a přemýšlel jsem o holdingu. V polovině minulého roku světlo světa spatřil Group of Node, což je holding, do kterého jsem začlenil všechny své společnosti a podíly, a jehož prostřednictvím budu dělat další akvizice. V současnosti plánuji další 4, takže se v brzké době holding rozroste. Mám velké plány. V roce 2017 jsem měl obrat 50 milionů a minulý rok už to bylo sto milionů. Na letošní rok mám nastavený 200 milionový obrat.

Group of Node – má tento název pro vás specifický význam?

Ano, má, vlastně několik významů. Zajímám se o buddhismus. Baví mě východní myšlení a fakt, že budhismus patří mezi jedno z mála náboženství, kde ústřední postavou není Bůh ale Buddha, který jím být nikdy nechtěl. Budhismus je o individualitě člověka, o tom, že si každý musí najít svojí vlastní cestu a po ní vyrazit. Moje skupina má v logu nekonečný uzel. Je to jeden ze symbolů buddhismu a představuje nekonečnou moudrost a soucit. Já to vnímám tak, že každá má firma je provázek, který vytvořil tento uzel. Já jsem je spojil a dávám jim prostor růst a žít svým příběhem. Node znamená v překladu uzel, a tak se říká i nervovému uzlu – takže vše, co se děje v naší hlavě, všechny myšlenky, vytváří tento svět.

Jak víte, do kterého startupu investovat? Podle čeho si firmy vybíráte?

V tomhle hodně důvěřuji intuici. Kromě čísel mě zajímá i příběh. Investuji buď do novějších startupů nebo do rozběhlých firem (případně zakládám nové). Jsem člověk, který nemusí být většinovým vlastníkem. Pokud to jde, raději mám minoritní podíl, který mi zajistí pravidelný příjem, dlouhodobé fungování firmy a nevezme motivaci vedení firmy. Všechny firmy, které mám, si navzájem pomáhají. Některé fungují lépe a jiné hůře, to se ale za rok může změnit. Je proto důležité, aby ve skupině fungovala synergie.

Máte hodně široký záběr firem, různé typy obchodů. Máte nějakou vizi, kterému z těch typů se chcete věnovat víc než ostatním?

Tohle neřeším. Vlastně ani nezáleží na tom, zda prodáváte žehličky, ramínka nebo fabriky. Princip byznysu je stejný. A byznys za miliardu se dělá stejně jako ten za deset tisíc. Vše je o lidech a příležitostech. Firma je pro mě investiční příležitosti, musí mne hlavně zaujmout to, čím je jiná. Na druhou stranu, nechodím do velkých finančních rizik, vše si nejdřív opravdu pečlivě prověřím.

V plánu máte koupě dalších firem, jak jste zmínil. Jak dlouho trvá, než se firma stabilizuje, aby to od vás nevyžadovalo dennodenní aktivní práci? Nebo máte jiný způsob vedení?

Aktivně se věnuji čtyřem firmám. Ázerbájdžánské komoře, LED Multimedia, poradenství a energetice. Pro ostatní firmy v Group of Node jsem si najmul výkonného ředitele, finančního ředitele a controlling.  Ty nemusím řešit denně, na ně už pouze dohlížím. V naší skupině se ale věnuju komunikaci. Jsem dobrý obchodník a komunikátor, takže otevírám dveře, dělám zásadní rozhodnutí a strategické návrhy. Moji partneři ve firmách se věnují rutině a mé návrhy uvádějí do procesu. A proto to funguje. Každý děláme to, v čem se cítíme nejlépe. Je to ale samozřejmě o lidech. Tohle si mohu dovolit, protože mám opravdu dobrý tým.

To znamená, že jste se musel naučit delegovat. Hodně podnikatelů s tím má velké problémy. Jak to šlo vám?

No, dříve jsem delegoval jen málo a stejně jsem vše pořádně překontroloval. S větším množstvím práce a aktivit ale člověku nezbývá nic jiného, než důvěřovat a práci předávat. Musím říct, že od té doby, co mám šikovnou paní asistentku, tak deleguji bez problémů. Mám vlastně super tým žen, které práce baví a já nemám problém na ně přehodit kus zodpovědností. Neřeším, jestli si svou práci stihnou za hodinu nebo za deset. Potřebuji výsledek. Já vyžaduji svobodu a tu dávám i jim. Díky tomu je práce baví, a tak mě nepřekvapí, když jim třeba v sobotu v noci napíšu na pondělí mail a dostanu za okamžik odpověď. Za tu dobu, co spolu děláme, máme podobný přístup k práci a všichni ji chceme dělat dobře.

Je problém sehnat kvalitní lidi?

Je. A byl vždy. S procentem nezaměstnanosti to ani tak nesouvisí.

Je nějaká firma, kterou byste chtěl do svého portfolia přidat?

Vždycky jsem chtěl nějakou společnost, která obchoduje ve zdravotnictví, protože léky budou potřeba pořád. Na to ale potřebuji člověka, který tomu rozumí a bude se firmě opravdu věnovat. Já zařídím to ostatní. Právě tak to mám i v ostatních firmách. Někdy je na poradách sranda, protože se občas stává, že jakmile se zabředne do hlubin toho oboru, tak se třeba pět minut nechytám. Ale to není důležité. Já jsem tam od toho, abych rozuměl byznysu.

Mluvil jste o buddhismu, ale zatím to je jen samá práce. Děláte si čas pro sebe, pro meditaci? Jak často se vám to podaří?

Je pravda, že v poslední době jsem to trochu zanedbával, ale většinou jsem vypínal hlavu v pátek odpoledne v kanceláři, abych trochu přepnul i na dny volna, které ale stejně moc nedodržuji. Dělám, co mě nabíjí a baví.

Snažím se pravidelně cvičit. Každý den v sedm chodím do posilovny nebo boxovat. Pomáhá mi to dostávat se do rovnováhy, protože duševno, psychika a fyzično by mělo být v rovnováze. Aby to tak bylo, tak hodně závisí i na partnerovi, kterého máte. Jsem hodně vytížený, a proto potřebuji partnerku, která má svou kariéru a nečeká, že budu každý den v šest doma. Po několika nepovedených vztazích mám konečně skvělou a tolerantní přítelkyni, která hodně pracuje i v zahraničí, tak když jsme spolu, vyrazíme třeba na krátkou dovolenou, ale zároveň chápeme jeden druhého, když se nakupí práce, a je potřeba ji udělat.

 

Jak jde buddhismus a box dohromady?

A proč by nešel? Chodím rekreačně boxovat na pytel. A nemusím být nijak naštvaný. Prostě se jen snažím vést správně údery a protáhnout se. Vypnu hlavu a prohřeju všechna nervová zakončení. Je to super.

Fascinuje mě váš diář, který je plný barevných čtverečků. Nikdy jsem nic takového neviděla. Řeknete mi něco o vašem organizačním systému?

Vím (smích). Můj diář fascinoval každého, kdo ho viděl. Každý den si udělám seznam úkolů, které chci a měl bych zvládnout. Schůzky si označuji zelenou barvou, jakmile je hotová, označím ji oranžově. Po pravé straně si píšu telefony, které musím udělat. Ty jsou označeny modře. Těžko se to vysvětluje, ale svému systému rozumím a vypiloval jsem ho tak, že se moc často nestává, že bych na něco zapomněl.

Snažíte se pracovat v blocích?

Ne, mám výhodu, že můžu dělat několik věcí najednou. Dokážu mezi nimi přepínat celkem rychle. Abych ale měl čas některé myšlenky více rozvíjet, zapisuji si je do složky. A jednou za 14 dní, nebo jak mám větší blok času, tak si tu složku projedu a přemýšlím, co z myšlenek použít, a jak věci zase o kus dál posunout.

Míváte volnější pátky, nebo pracujete pořád?

Místo, abych šel v pátek kalit, tak jdu pracovat (smích). Vyblbnul jsem se, když jsem byl mladší a jezdil s Mafia Records po koncertech. Teď moc nikam nechodím. Nemám na to čas, ale hlavně mě to už moc nebaví. A taky má rád čistý stůl, takže mě baví pocit, že to, co jsem chtěl stihnout, mám opravdu hotové.

Zvládáte také odjet na delší dovolenou?

Minulý rok jsem cestoval celkem dost. Strávil jsem 4 měsíce v zahraničí. Byl jsem třeba na Kubě…jenže já všude vidím příležitosti, tak jsem tam udělal i byznys. A tak je to vlastně kamkoliv přijedu. Často na dovolené pracuji. Je to takový mix pohody a práce. Nevadí mi sedět někde na pláži nebo odpočívat na lehátku a psát maily.

Když byste se ohlédl tak 5-6 let zpátky, udělal byste vše stejně?

Plno věcí bych udělal jinak, ale takhle to říct nemůžu, protože mne jednotlivé kroky formovaly. Když jsem začal podnikat, udělat jsem chybu, dostal jsem trest, ale poučil jsem se, a možná i díky tomu k podnikání přistupuji tak, jak přistupuji. Takže jsem rád i za všechny kopance. Chyby k podnikání patří. Je důležité se poučit a jít dál. Jakmile se ale chyby začnou opakovat, pak je něco špatně.

…………………………..

Na Davidovi mě mile překvapilo, že opravdu řekne, co si myslí. Při svém pracovním nasazení totiž nemá čas na vytáčky nebo mlžení. A proč taky. Buď do byznysu chce jít nebo ne. Nemanipuluje a snaží se být za všech okolností fér. Ve dnech, kdy jsme točili rozhovor, se připravoval na koupi velké cestovní kanceláře. I to měl promyšlené do detailu. Tak jako někteří skladatelé vidí tóny v barvách a spisovatelé si přehrávají děje svých knih před očima jako filmy, Davidovy okamžitě spínají možnosti a strategie firmy, a protože je akční, ihned vše propojuje. Je to fascinující. Těším se, s čím nás překvapí příště….

Autor: Sabina Harisová